Rozhovor mesiaca - upútavka

O každodenných problémoch žien - či už známych alebo neznámych sme sa tento týždeň zhovárali s moderátorkou
Andreou Vadkerti

 

» prečítať rozhovor «

rýchla pomoc

Máte podozrenie, že vás trápi práve kvasinková infekcia? Prečítajte si, aké sú príznaky, dôvody vzniku a hlavne spôsoby liečby kvasinkovej infekcie

 

»liečba kvasinkovej infekcie«

Andrea Vadkerti: s jedným tehotenstvom za druhým neráta nikto!

E-mail

Foto 1: Archív STV

Poznáme ju ako šikovnú televíznu moderátorku. Andrea Vadkerti (34) je však aj pilná mamička dvoch malých detí. Jej druhé tehotenstvo ju však prekvapilo. Syn Ralph sa narodil len jedenásť mesiacov po sestričke Sophie. Ani výdatné dojčenie jej neposkytlo dokonalú antikoncepciu. Zaujímala sa vôbec sympatická moderátorka o nejakú formu ochrany po pôrode? Plánujú dnešné mladé mamičky svoje tehotenstvo dôkladne?

Brali ste pred prvým tehotenstvom antikoncepciu? Zaujímali ste sa o ňu aj počas dojčenia?

Antikoncepciu som brala niekoľko rokov, s veľmi nízkou dávkou hormónov. Keď sme sa zoznámili s manželom, obaja sme sa dohodli, že chceme deti a som rada, že nám to aj vyšlo bez väčších komplikácií. Počas dojčenia som odmietala brať antikoncepciu, zvažovala som nielen negatívne dopady na moje zdravie, ale hlavne na zdravie bábätka.

Otehotneli ste už pár mesiacov po pôrode prvej dcérky. Rátali ste s takým rýchlym nástupom vášho druhého tehotenstva?

Som dôkazom toho, že výdatné dojčenie nie je efektívna forma antikoncepcie. Ktorúkoľvek dojčiacu matku bude o tom presviedčať okolie, nemajú pravdu, zavádzajú. S jedným tehotenstvom za druhým neráta asi nikto. Ako prvorodička vhupnete do cudzieho sveta, k dieťaťu vám nikto manuál nedá. Bojíte sa, ste vyčerpaná, vystrašená z potrieb neznámeho človiečika, ktorého ste priviedli na svet. V tom čase ste rada, že ste a na druhé dieťa určite nemyslíte. Nuž ale, keď to tak vyjde, obetavo sa poddáte osudu a snažíte sa to prežiť najkrajšie, ako sa len dá. Ide to, no nie ľahko. Máme dve krásne deti, dve tehotenstvá za sebou si však vybrali svoju daň. Rapídny pokles imunity, nedostatok spánku, nadbytočné kilá, ktoré sa ťažko zhadzujú.

Zisťovali ste po prvom pôrode, po akom dlhom čase sa môžete snažiť o ďalšie bábätko?

Foto 2: Daniel Kaplavka pre magazín StarNaozaj som na to nemyslela, tešili sme sa zo Sophie, že je zdravá, krásna. S myšlienkou na druhé dieťa som sa zžívala ťažšie. Veľmi som sa bála, nevedela som, či sa to dá vôbec zvládnuť. Potom som sa však vzchopila, a keď sme sa dozvedeli že je to chlapček, tešili sme sa všetci. Pomoc mi prichádzala od rodiny, zaktivizovali sa babky, najala sa pestúnka. Nosenie dieťatka, dojčenie, popritom máte brucho, v ktorom čaká na príchod na svet druhé bábo. Mala som ťažké obdobie. Pripadala som si ako telesná schránka, moje potreby išli bokom. Dojčila som jedno tehotenstvo za druhým, dva roky vkuse, čo znamená stovky neprespatých nocí, veľa strachu o zdravie detí, svoje vlastné ťažkosti s chrbticou, imunitou. Až teraz, keď majú dva a tri roky sa dostávam zo začarovaného kruhu. Začínam sa o seba starať a mohla som si pribrať aj trochu práce.

Gynekológ vás predtým uisťoval, či môžete alebo nie otehotnieť znova tak skoro?

Neodporúčal mi hormonálnu antikoncepciu a ja som sa starala viac o potreby dcérky než o seba. Dnes by som bola ostražitá! Dôležité však je, že deti boli chcené, prišli na svet z lásky. A to, že tak rýchlo za sebou, to chcel asi osud. Už sme s tým zmierení. Odchovali sme ich na jedných plienkach, dnes už sú ako dvojičky. Hrajú sa spolu i súperia, navzájom sa ťahajú vo vývine. Sú zdravé, veselé, nič iné nie je dôležitejšie. Ralph a Sophie sú úplne iní výzorom aj povahovo. Sme šťastní, že ich máme.

Obdobie po pôrode je náročné nielen na psychiku, ale aj fyzicky. Ako ste sa po prvom dieťati cítili vy?

Vyčerpaná, nevyspatá, neustále dojčiaca, mala som problémy s vysokým krvným tlakom, tri roky som iné ako tehotenské šaty neobliekla na seba, skončila som s nadváhou, pri prvom dieťati som pribrala 10 kíl, pri druhom som skončila s plus 22 kilami, a to bez toho, aby som sa stravovala inak. Hormóny sa zbláznili a ja som si nevedela pomôcť. Cítila som sa škaredá a bezradná.

Hovorí sa, že predčasné ďalšie tehotenstvo sa negatívne prejaví na samotnom priebehu, ale aj na zdraví matky a dieťaťa v budúcnosti...

Ralph sa narodil jedenásť mesiacov po Sophie, obe deti sú zdravé. Dcérka prišla na svet prirodzenou cestou, syn indikovaným cisárskym rezom. Oba pôrody boli rýchle a bezproblémové. Deti sú zdravé a ja mám skôr pocit, že im prospieva, že sú vekovo blízko. Mladší sa veľa učí od staršej sestry, oveľa rýchlejšie napreduje a naraz riešime bilinguálnu výchovu, divadielka, filmy, šport, plávanie. Je jednoduchšie upraviť si svoj život raz pre potreby svojich detí ako mať dlhú prestávku a ešte raz sa pustiť do všetkého vtedy, keď ste si už dávno odvykli od plienkovania, odopierania si vlastných potrieb. Deti sa navyše spolu zahrajú. Aj keď na seba žiarlia, dá sa to vydržať. Stále vnímam viac pozitív ako negatív.

Aký čas vám stačil na zotavenie?

Ešte stále sa zotavujem. Do práce som nastúpila až po troch rokoch. Som rada, že s nimi trávime veľa času. Sama na seba však začínam myslieť až teraz a ešte stále to nie je jednoduché. Začala som sa venovať robote. Čo ma veľmi baví, aj keď ešte veľa ponúk a účasť na akciách odmietam, je mi ľúto nebyť s deťmi. Začala som sa zdravo stravovať, nabehla som na redukčný program, kde aj pravidelne cvičím. Zhodila som 18 kíl, rozcestovala som sa trochu. Trend je dobrý. Postupne sa snáď dostaneme do starých koľají, aj keď život ako pred deťmi už nikdy nebudeme mať.

Myslíte si, že dnešné mladé mamičky svoje tehotenstvo plánujú?

Dnešné ženy sú informované a rozhľadené, myslím, že náhod nie je veľa. Dôležité je vybrať si dobrého otca pre deti. To mi pripadá náročnejšie, ako si vybrať manžela či porodiť dieťa. Desí ma skôr, koľko párov nemôže otehotnieť. Je mi ich veľmi ľúto, bolí to oboch, mužov nevynímajúc.

Čo by ste radili čerstvým matkám, ktoré nechcú znova otehotnieť, no nevzdať sa potešenia z intímnych chvíľ s partnerom?

Existuje veľa foriem ochrany, dve deti za sebou dajú zabrať nielen organizmu ženy, ale aj partnerskému vzťahu. Muži to vnímajú inak. Oni tie deti nemusia vynosiť, ani odchovať na prsníkoch. Ak sa na to mamina cíti, nech ide slobodne aj do druhého bábätka. A ak nie, treba si užívať, pestovať lásku, ale si aj dávať pozor.

Moderujete populárnu reláciu pre ženy Dámsky magazín. Čo si myslíte o novej móde moderátoriek - tehuliek, ktoré aj vo vysokom štádiu tehotenstva stoja pred kamerou?

Moderovala som talkšou do 6. mesiaca. Necítila som sa príjemne pred kamerou s veľkým bruchom, navyše byť denne desať hodín v zaprášených klimatizovaných štúdiách v televízii bez denného svetla vo vysokom štádiu tehotenstva, tiež nie je zdravé. Ak sa však na to žena cíti, je to jej slobodná voľba. Tehotenstvo nie je choroba, dá sa už aj krásne obliecť. Siliť to však naozaj do poslednej chvíle netreba. Ani nie tak kvôli divákom, skôr kvôli zdraviu a pohodliu maminy aj bábätka.

Odrazí sa hospodárska kríza aj na veľkosti mladých rodín?

Do značnej miery. Veľa ľudí si rozmyslí, kedy počať prvé dieťa a ešte viac budú uvažovať tí, ktorí sa odhodlávajú na druhé, tretie. Krízy, ani vojny príchodu detí na svet nezabránia. Predpokladám však, že ľudia budú viac zvažovať, či sú na potreby veľkej rodiny aj finančne pripravení a zabezpečení.

 

Anketa

Pomohli Vám informácie na tejto stránke?