Rozhovor mesiaca - upútavka

O každodenných problémoch žien - či už známych alebo neznámych sme sa tento týždeň zhovárali s moderátorkou
Andreou Vadkerti

 

» prečítať rozhovor «

rýchla pomoc

Máte podozrenie, že vás trápi práve kvasinková infekcia? Prečítajte si, aké sú príznaky, dôvody vzniku a hlavne spôsoby liečby kvasinkovej infekcie

 

»liečba kvasinkovej infekcie«

Vložka alebo tampón?

E-mail

V starovekom Egypte používali ženy tampóny z papyrusových zvitkov, v arktických regiónoch zachytávali ženy menštruačnú krv do jemných kožušín. Ženy zo severoamerických indiánskych kmeňov zase trávili čas menštruácie spoločne, sediac na zemi v osobitnom stane. Naše staré matky si šili špeciálne mesačné pásy, do ktorých sa vkladala mnohokrát prepieraná handrička a neskôr gáza alebo vata. Asi takto vyzerali ženské potreby v minulosti.

Na vložky sa stáli rady

Možno si ešte pamätáte vložky, ktoré boli iba hrubé kusy vaty zabalené do gázy, bez samolepiaceho prúžku, o krídelkách ani nehovoriac. K dispozícii bola len jedna jediná veľkosť. Keď sa dostali do obchodov, bolo ich málo. Pochopiteľne, ušli sa len hŕstke vyvolených, ostatné zákazníčky si museli počkať na ďalší tovar.

Našťastie, postupným vývojom a vylepšovaním sa ľudstvo dopracovalo k vložkám, ako ich poznáme dnes. Veľký úspech zaznamenali menštruačné tampóny. To, že sa vďaka novinke menom tampón, možno počas menštruácie bez problémov kúpať, bolo pre ženy obrovským krokom vpred. V súčasnosti produkty takzvanej ženskej hygieny ovládajú dlhé metre regálov v obchodoch, zvyčajne diskrétne zabalené v pestrofarebných sáčkoch a krabičkách.

 

Parfumované s krídelkami

Vložky sú dnes dostupné hneď v niekoľkých veľkostiach. Sú ideálne pri silnom krvácaní alebo na noc. Niektoré sú naozaj ultratenké a superabsorbčné. Môžete si vybrať z denných, či predĺžených nočných modelov. Dajú sa perfektne prilepiť k nohavičkám, takže pri chôdzi sa ani nepohnú. Na výber je aj viacero tvarov, podľa typu nohavičiek, aké nosíte. Pre väčšiu bezpečnosť vašej bielizne existujú vložky s krídelkami. V poslednej dobe sa stretávame aj s rôznymi parfumovanými novinkami, ktoré však môžu dráždiť citlivú pokožku a narušiť prirodzenú flóru ženských intímnych partií.

 

 

Zabudnite na menštruáciu

Počas dní krvácania, ktoré sú pre mnohé ženy fyzicky i psychicky náročné, je veľmi dôležitá pohoda a komfort, čo mnohé supermoderné výrobky poskytujú. Najväčší komfort snáď docielime tampónmi, pretože ich nevidieť ani necítiť, takže chvíľkami aj zabudnete, že máte práve menštruáciu. Niektoré ženy však tampónom príliš nedôverujú. Iné na ne nedajú dopustiť. No isté je, že tampónová revolúcia priniesla hneď niekoľko výhod, ktoré nám ženám uľahčili život v období menštruácie.

Tampón je veľmi praktický pri športe, cestovaní, ale aj pri obliekaní, keď sa nemusíte obávať, či vám spod nohavíc nepresvitajú obrysy vložky. S tampónmi sa aj ľahšie udržiava intímna hygiena počas menštruácie. Niektoré ženy ich však kvôli príliš silnému krvácaniu používať nemôžu.Ďalšie sa zase po ich zavedení necítia dobre, majú pocit cudzieho telesa alebo pálenia, ktorý im bráni sústrediť sa na bežné denné aktivity. Väčšina žien však tampóny toleruje veľmi dobre.

Tampóny sa stretávajú s veľkou obľubou aj u mladých dievčat. Obavy z pretrhnutia panenskej blany pri ich používaní sú zbytočné, pretože otvor v blane je dostatočne elastický, aby umožnil používanie tampónov.

Ani tampóny však nie sú celkom bez viny. Ak si pozorne prečítate letáčik, ktorý je pribalený v každej krabičke, dozviete sa, že tampóny môžu vyvolať syndróm toxického šoku, čo je druh otravy krvi. Dôjde k nemu, ak sa baktéria stafylokok zlatý, ktorá bežne žije v každom z nás, vymkne spod kontroly a začne produkovať jedovatý toxín. Ten sa potom dostáva do krvného obehu a napáda dôležité orgány, čo môže spôsobiť aj infarkt a smrť. Predpokladá sa, že tampóny poskytujú baktériám výživu a teplo, teda vhodné prostredie pre ich vývoj. Syndróm toxického šoku sa prejavuje podobne ako chrípka, takže sa dá ľahko zameniť s obyčajnou virózou, môže však byť životu nebezpečný, preto ho treba mať na mysli. Aby ste riziko minimalizovali, nesmiete dlho používať jeden tampón alebo super absorbčné tampóny v prípade, keď máte slabú menštruáciu. Vymieňajte si tampón každé 4 hodiny a striedajte ho s vložkami. V noci a ku koncu periódy používajte radšej vložku.

Tampóny sa neodporúčajú používať ani mimo menštruácie, mohli by zapríčiniť premnoženie nežiadúcich baktérií.

Zberný pohárik počas mesiačikov

Keď si myslíte, že máte na výber iba vložku a tampón, veľmi sa mýlite! V posledných rokoch dorazilo aj do sféry dámskych hygienických potrieb ekologické myslenie. Na náš trh sa pomaly dostáva malý predmet určený ženám počas menštruácie. Ide o minipohárik zo silikónu, ktorý sa počas menštruácie zavádza priamo do pošvy ako tampón. Na rozdiel od neho však menštruačnú krv neabsorbuje, ale slúži ako zberná nádobka. Je na viacnásobné použitie. Udrží v sebe 30 ml tekutiny, čo je asi tretina priemerného množstva krvi produkovanej počas jednej menštruácie. Ľahký tlak, ktorý vytvárajú steny pošvy, zaisťuje, že krv sa dostane iba do kalíška a nie mimo neho. Po štyroch až ôsmich hodinách sa vyberie, umyje a môže sa znova použiť. Vydrží vraj desať rokov. Jeho výhodou je, že dokáže ušetriť nielen náklady na vložky a tampóny, ale aj životné prostredie. Zatiaľ proti nemu nenamietajú ani lekári.

 

Zostaňme však pri zemi, pri bežne dostupných vložkách a tampónoch. Nakoľko oboje majú svoje za aj proti, určite sa zhodneme, že najlepšie je kombinovať ich podľa vlastnej potreby.

 

Anketa

Pomohli Vám informácie na tejto stránke?