Rozhovor mesiaca - upútavka

O každodenných problémoch žien - či už známych alebo neznámych sme sa tento týždeň zhovárali s moderátorkou
Andreou Vadkerti

 

» prečítať rozhovor «

rýchla pomoc

Máte podozrenie, že vás trápi práve kvasinková infekcia? Prečítajte si, aké sú príznaky, dôvody vzniku a hlavne spôsoby liečby kvasinkovej infekcie

 

»liečba kvasinkovej infekcie«

Keď sex páli a štípe

E-mail
Ak je žena zdravá, aj v sexe zrejme všetko klape. Akékoľvek problémy „tam dole“ robia intímne chvíle menej atraktívnymi. Keď je pohlavný styk čo len trochu bolestivý, prestávame mať na neho chuť.

 


Vlhkosť má pre ženu veľký význam

Kyslé prostredie v pošve, ktoré vytvárajú dobré laktobacily, je samoobranným mechanizmom zdravia. V tomto optimálnom prostredí sa tvorí mierny výtok, ktorý je úplne normálny a zvlhčuje steny pošvy. Stupeň vlhkosti má pre ženu veľký význam, hoci si to mnohé z nás ani neuvedomujú. Problém nastáva väčšinou až vtedy, ak sa vlhkosť zníži a spôsobuje problémy pri pohlavnom styku alebo naopak, zvýši a zapríčiní výtok, čo navonok pociťujeme ako svrbenie, pálene, štípanie, ktoré nemá konca – kraja. Oba extrémy nám bránia vychutnať si posteľné hry v plnej paráde, ba dokonca ich úplne znemožňujú.

Sex vo vzťahu

Sex patrí do partnerského vzťahu presne tak, ako láska, porozumenie alebo čokoľvek iné. Dáva vzťahu nový rozmer, umožňuje partnerom lepšie sa spoznať a intenzívnejšie prežívať spoločné chvíle aj v tejto rovine. Ak si niekto myslí, že sex vo vzťahu nie je vôbec dôležitý, tak sa veľmi mýli. Žiaden vzťah nedokáže dlhodobo prosperovať bez sexu. Okrem toho sex uvoľňuje napätie a odbúrava stres, čo je v dnešnej dobe tiež jedno veľké plus.

Sú však chvíle, keď sa nám v intímnej sfére príliš nedarí. Je veľa faktorov, ktoré ovplyvňujú kvalitu sexu. Mnoho žien odmieta pohlavný styk počas menštruácie, pretože trpia bolesťami alebo nepríjemnými pocitmi. Aj narušený ekosystém si žiada svoju pozornosť a patričnú liečbu.

Počas doby liečenia a pretrvávania ťažkostí, je najlepšie väčšinu sexuálnych aktivít, najmä tie, ktoré spôsobujú alebo zhoršujú problémy, vynechať. Vylúčiť pohlavný styk je tu dôležité aj preto, aby druhý partner predišiel podobným problémom. Ďalšia vec je, že sex s akýmikoľvek zápalmi vôbec nie je príjemný.


Sprchové gély zahoďte do koša

Keď svojim intímnym partiám nebudete venovať dostatočnú pozornosť, môžu sa vám vypomstiť. Oni si totiž v porovnaní s ostatými časťami tela vyžadujú tú najjemnejšiu starostlivosť.

Všetky bežné sprchové gély zahoďte do koša. Obzvlášť vtedy, keď vám gynekológ tvrdí, že tam dole nevidí žiaden problém, no vaše nepríjemné pocity stále pretrvávajú. Umývajte sa preto radšej s prípravkami s obsahom mliečnej kyseliny. Ak sa vám podarí presvedčiť aj vášho partnera, aby používal tento prostriedok, máte bod navyše.

Orálny sex a infekcia

Je tiež jeden zo spôsobov, ako sa ľahko nakaziť. Stačí, ak má partner v ústach kvasinky alebo plieseň a možno o tom ani nevie. Základom a dobrým predpokladom orálneho sexu je dobrý zdravotný stav a dôkladná osobná hygiena oboch partnerov. V opačnom prípade sa infekcie ľahko prenesú z genitálií do úst a opačne.

Čokoláda ako afrodiziakum

Nie je zrovna najšťastnejším riešením. Sladkosti podporujú proces kvasenia a pomáhajú šíriť nákazy s ním spojené.

 

Hormóny a antikoncepcia

Za infekty môže niekedy aj prirodzene zvýšená hladina estrogénu, ženského pohlavného hormónu. Jeho hladina stúpa najmä počas ovulácie. Hormón je však obsiahnutý aj v antikoncepčných tabletkách.

 

 

 

Vaginálna chrípka

Je najčastejším ochorením, kvôli ktorému ženy navštevujú ordináciu gynekológa. Ide o infekciu, pri ktorej je napadnuté prirodzené osídlenie pošvy inými bacilmi. Ak ste si mysleli, že najviac nástrah tohoto typu na vás číha v lete, tak sa mýlite. Najideálnejšie obdobie pre túto chorobu je jeseň a s ňou i všetky ostatné obdobia, kedy vypukne a vystrája chrípková epidémia. Aj vaginálna chrípka býva dôsledkom oslabeného imunitného systému. Častejšie teda prepukne behom obdobia chrípok, v strese alebo pri nedostatku spánku. Ochorenie sa dá preniesť pohlavným stykom, u muža sa však infekcia prejavuje len veľmi zriedka. To však neznamená, že ju neprenáša.

Ak trpíte bolesťami pri sexe, ktoré pretrvávajú, prípadne ak sa k im pridajú ďalšie komplikácie ako výtok, bolesti pri močení, či zápal, mali by ste sa poradiť so svojím lekárom. Lekárne síce ponúkajú širokú paletu voľnopredajných liekov, no pred tým, ako zahájite samoliečbu, pouvažujte o tom, či predsa len nezájdete k lekárovi. On vám najlepšie poradí, čo je pre vás dobré a určite vezme do úvahy aj vaše požiadavky a potreby.

 

Anketa

Pomohli Vám informácie na tejto stránke?