Rozhovor mesiaca - upútavka

O každodenných problémoch žien - či už známych alebo neznámych sme sa tento týždeň zhovárali s moderátorkou
Andreou Vadkerti

 

» prečítať rozhovor «

rýchla pomoc

Máte podozrenie, že vás trápi práve kvasinková infekcia? Prečítajte si, aké sú príznaky, dôvody vzniku a hlavne spôsoby liečby kvasinkovej infekcie

 

»liečba kvasinkovej infekcie«

Čípky, tabletky, výplachy: čo zaberie hneď?

E-mail

Chytiť vaginálnu infekciu nie je až také ťažké. Stačí si zájsť na termálne kúpalisko, užívať agresívne antibiotiká, prejedať sa sladkosťami alebo používať nesprávne mydlo. Kvasinky sú potvorky, ktoré čakajú na vhodné podmienky, aby sa mohli premnožiť. Prejaví sa to ako nepríjemný výtok spojený s neúprosným svrbením, pálením, či štípaním, čo nám znemožní normálne fungovať v bežnom živote a na istú dobu nás úplne odstaví od mnohých aktivít, vrátane sexu.

Všetky prípady infekcie si vyžadujú lekárske vyšetrenie. Nesnažte sa naordinovať si medikamenty sama, pretože sa môžete mýliť. Nie vždy totiž ide o kvasinky.

 

Niekedy je dokonca nutné i laboratórne vyšetrenie vzorky, odobratej z výteru. Ak už máte skúsenosti s nejakými liekmi, povedzte to lekárovi a informujte ho aj o prípadných vedľajších účinkoch. V ťažších a opakovaných prípadoch sa pravdepodobne liečbe nevyhne ani váš partner.

Lekár vám spravidla predpíše alebo doporučí lokálne lieky, ktoré sa aplikujú priamo do pošvy. Ide o rôzne mastičky, krémy, gély, čípky a vaginálne tabletky. Ich veľkou výhodou je, že pôsobia priamo „na mieste činu“ a preto aj najrýchlejšie zaberajú. Nevýhodou čípkov a tabliet je, že bez vložky sa nepohnete ani na krok. Preto sa väčšinou aplikujú večer, pred spaním. V tele sa rýchlo rozpustia a potom postupne vytekajú von.

Zdĺhavé liečenie

Priemerná liečba trvá asi týždeň, účinky lieku by ste však mali pocítiť už na druhý, či tretí deň. Niektoré preparáty však treba užívať aj dlhšie, no sú i trojdňové, dokonca jednorazové.

Častá je aj kombinácia čípkov a krému na vonkajšiu pokožku. Liečba čípkami trvá väčšinou päť dní a behom nich by mali nepríjemné príznaky postupne ustupovať. Krém potom odstráni nepríjemné svrbenie zvonka. Mal by ho používať aj váš partner, aby ste si nákazu nepodávali stále dokola. Lokálne antimykotické lieky obsahujú väčšinou zložku clotrimazol, ktorý sa na Slovensku používa už viac ako 20 rokov. Počas liečby lokálnymi liekmi pre každý prípad používajte hygienické vložky. Niektoré lieky totiž môžu na nohavičkách zanechať veľmi odolné, až neodstrániteľné škvrny.

Výplachy taktiež pomôžu, možno aj uľavia, no určite nie je dobré preháňať to s nimi. Aplikovať by sa mali len pár dní od začiatku liečby, maximálne však týždeň. Výplachmi totiž bránite prirodzenej flóre, aby sa rozvinula.

 

ÚČINNÝ LIEK EXISTUJE!

Pôsobí veľmi rýchlo a napriek tomu, že je lokálny jeho užívanie je veľmi praktické. Aplikuje sa iba raz bez opakovania, a to okamžite, keď pocítite ťažkosti. Nevyteká a pôsobí bez prerušenia 4-5 dní, aj vďaka unikátnej technológii. Neobsahuje veľmi čast používaný clotrimazol dostupný aj na voľný predaj, ale iné antimykotikum ktoré, kvasinky nepoznajú. Vďaka praktickému aplikátoru sa pacientke dokáže liečivo správne zaviesť na miesto pôsobenia lieku, čo veľakrát preparáty vo forme čapíkov neobsahujú.

Ak ste sa rozhodli, že ho vyskúšate, spýtajte sa vášho lekára, či je tento liek vhodným riešením pre vaše problémy.

Pokiaľ necháte vaše ťažkosti prerásť do pokročilejšieho štádia, zrejme sa nevyhnete ani celkovým antimykotikám, ktoré budete kombinovať s lokálnou terapiou. 

Ako podporná, zároveň i preventívna liečba vraj pomáha aj:

Cesnak: Denne zjedzte jeden – dva strúčiky. Je to zdravé, posilníte si imunitu a zaútočíte na kvasinky. Problémy môžu ustúpiť.

Ocot: Octový kúpeľ pomáha udržiavať kyslé prostredie v pošve. Kúpeľ by ste si mali dopriať aj po návšteve kúpalísk. Do vane s teplou vodou vám postačia tri polievkové lyžice octu.

Laktobacily a enzýmy: Dostanete ich v lekárni vo forme tabletiek a kapsúl. Pomáhajú posilňovať prirodzené mechanizmy, ktorými telo samo bojuje s infekciami a samo sa bráni trebárs aj opakovaným zápalom.

 

Počas liečby dodržiavajte tieto zásady:

 

 • používajte iba neparfumované vložky a toaletný papier
 • ak používate vlhké obrúsky, tak iba tie, ktoré sú špeciálne určené na dámsku intímnu hygienu

 • vyhýbajte sa tampónom

 • intímne partie je nevyhnutné udržiavať v suchu

 • používajte iba bavlnenú bielizeň, najlepšie nohavičky klasického strihu, rozhodne nie tangá

 • noste vzdušné oblečenie

 • zo stravy vylúčte sladkosti

 • vyhýbajte sa verejným bazénom, najmä termálnym vodám a saune

 • dajte si pauzu v sexe, zabudnite na ochranu pomocou prezervatívu, ten by mohol vaše ťažkosti ešte viac zhoršiť

 • užívajte prípravky a posinenie imunity, výborné sú aj probiotiká

 • veľa pite

 

Neverte, že ste vyhrali, keď sa vám po pár dňoch samoliečby trochu uľaví. Nedoliečený zápal sa môže vrátiť a následná liečba bude oveľa náročnejšia, pretože mikroorganizmy, ktoré prežili, budú už odolnejšie voči niektorým liekom. Neliečený zápal sa môže rozšíriť ďalej a spôsobiť veľké komplikácie. Medzi následky nedostatočnej liečby patria aj problémy s otehotnením a neplodnosť.

 

 

Anketa

Pomohli Vám informácie na tejto stránke?