Rozhovor mesiaca - upútavka

O každodenných problémoch žien - či už známych alebo neznámych sme sa tento týždeň zhovárali s moderátorkou
Andreou Vadkerti

 

» prečítať rozhovor «

rýchla pomoc

Máte podozrenie, že vás trápi práve kvasinková infekcia? Prečítajte si, aké sú príznaky, dôvody vzniku a hlavne spôsoby liečby kvasinkovej infekcie

 

»liečba kvasinkovej infekcie«

Zdravá vagína: vyberajte len správne nohavičky

E-mail

Zamysleli ste sa nad tým, čo je pre vás prvoradé pri výbere spodnej bielizne? Chcete v nej predovšetkým dobre vyzerať, ohúriť partnera a zobudiť jeho libido alebo vytvarovať svoje nedostatky? Alebo vám na vzhľade až tak veľmi nezáleží a uprednostníte radšej príjemný a zdravotne vyhovujúci materiál, či ľahké ošetrovanie?

 

Syntetika NIE!

Vaše zdravie sa vám odvďačí, ak sa pri výbere bielizne lepšie prizriete na zúbky materiálu, z ktorého je vyrobené. Pôsobivé prádielko zdobené krajkami by ste si mali odložiť iba na spestrenie intímnych chvíľ. Syntetika totiž vôbec nie je vhodná na bežné nosenie. Nohavičky s prímesou umelých vlákien nie sú dostatočne vzdušné, bránia pokožke dýchať, nesajú pot a zadržujú vlhkosť. Používaním syntetického spodného prádla dochádza k premnoženiu nežiadúcich baktérií, ktoré spôsobujú nepríjemné kvasinkové infekcie. Preto radšej dajte prednosť starej dobrej a osvedčenej bavlne.


Predtým, než si vyberiete tú správnu bielizeň, mali by ste vedieť, že čím viac vlhkosti dokáže výrobok absorbovať bez toho, aby vyzeral mokrý, tým príjemnejší bude pri dotyku s pokožkou. Z praxe je známe, že najlepšie absorbujú spomínané bavlnené vlákna a špeciálne mikrovlákna.


Drahšie nohavičky sú bez lemu, strihané laserom

Súčasné výrobné technológie spodnej bielizne sú na vysokej úrovni. Bežné sú aj bezšvové nohavičky. Niektoré majú dokonca antibakteriálnu úpravu, prípadne sú obohatené o výťažky z Aloe Vera. Gumičky sú veľmi pohodlné a neškriabu, začisťovanie okrajov je čím ďalej hladšie. Tie drahšie nohavičky sú úplne bez lemu, strihané laserom, aby sa okraje nestrapkali.


Pri kúpe spodnej bielizne venujte dostatočnú pozornosť aj jej údržbe. Ak ste už mali tú česť a stretli ste sa s kvasinkami osobne, je tu šanca, že si s nimi ešte užijete. Väčšinou sa totiž kvasinkové infekcie pravidelne alebo nepravidelne opakujú. Najmä vtedy, keď neboli dostatočne preliečené. Dbajte teda, aby sa vaša bielizeň dala prať v práčke, najlepšie pri 60 alebo aj viac stupňoch Celzia, čím sa zničí množstvo baktérií. Nepoužívajte bieliace pracie prostriedky, ktoré uvoľňujú chlór, pretože je veľmi agresívny k ženským intímnym partiám. Nohavičky by ste mali zásadne žehliť. Nie preto, že sú pokrčené, ale preto, aby ste zlikvidovali aj tie ostatné baktérie, ktoré vojnu v práčke prežili.


Rozhodne nekupujte na trhovisku. Pri týchto výrobkoch sa nemôžete spoľahnúť takmer na žiaden z uvedených údajov, počnúc veľkosťou. Nič nepokazíte, ak sa vyberiete do lepších, značkových obchodov. Siahnete síce hlbšie do vrecka, no platíte za kvalitu. Značkové nohavičky vám vydržia oveľa dlhšie ako tie trhové, takže vlastne ani neprerobíte. V obchode vám poradí vyškolená predavačka a bielizeň si môžete i vyskúšať, či sedí tak, ako ste si to predstavovali.Tangá na zápaly

Ak je vašou obľúbenou farbou biela, pod biele nohavice a sukne potrebujete nohavičky, ktoré nepresvitajú a tvária sa, akoby ani neexistovali. Najneviditeľnejšie sú asi tangá. Pri ich používaní však buďte opatrná. Ak ich nosíte denne, ste na najlepšej ceste k infekcii. Hrozia vám aj ťažšie zápaly, pretože pri tomto type spodného prádla sa veľmi ľahko prenášajú baktérie z močovej rúry a konečníka do pošvy. Pokiaľ však už musia byť, tak s dvojnásobnou hygienou.


Kvasinkám sa obzvlášť dobre darí i v tesných nohaviciach z nepriedušných materiálov. Tieto sú ideálne na udržiavanie vlhkého a zapareného prostredia, kde si kvasinky žijú ako ryby vo vode. Najmä v zime sa zvykneme naobliekať ako cibuľa, preto je pocit pohodlia na prvom mieste. Ak si však zvolíte moderné bavlnené materiály, ktoré vám sadnú ako druhá koža a sú dostatočne vzdušné, o komfort máte postarané.


Chlórová voda nemá zľutovanie

Zápal alebo svrbenie vás môže prekvapiť i po návšteve plavárne. Chlórová voda nemá so ženskými partiami zľutovanie. Aj mokré plavky vytvárajú ideálne prostredie a zároveň i vstupnú bránu pre rôzne infekcie. Čo sa týka plaviek a materiálu, z ktorého sú vyrobené, najvhodnejšie sú rýchloschnúce tkaniny. Najlepšie však urobíte, ak si vezmete ešte jedny plavky, aby ste sa mohli po kúpaní prezliecť do suchých.


Keď sa povie bavlnené nohavičky, 90% populácie si predstaví veľké a neforemné bombardiaky, aké sa nosili v 60. rokoch a možno by sa ešte našli v skriniach našich starých mám. Je však úplne jasné, že keď si kupujeme novú bielizeň, nemáme najmenší záujem, aby sme v nej vyzerali, akoby nám ho babička odkázala vo svojom dedičstve. Popredný výrobcovia sa však vo svojich módnych návrhoch doslova predbiehajú, takže je si z čoho vybrať. Aj technológia výroby prešla mnohými reformami a bavlnené nohavičky získali na kráse, kvalite i životnosti.

 

Anketa

Pomohli Vám informácie na tejto stránke?